Dažniausiai pasitaikantis piktybinis navikas stemplėje yra vėžys. Skiriami du stemplės vėžio histologiniai tipai – plokščialąstelinis vėžys ir adenokarcinoma. Retai stemplėje randama limfoma, sarkoma, melanoma, ar mažų ląstelių karcinoma.
Ikivėžinės būklės stemplėje (didelio laipsnio displazija) ir ankstyvas stemplės vėžys (naviko ląstelės nustatomos tik stemplės gleivinėje) gydomos endoskopiniais metodais. t.y. įvedant lankstų videoendoskopą per burną ir šalinant pakitusią gleivinę ir/arba ją veikiant fotodinamine terapija, taikant radiodažnuminę ablaciją.
Chirurginis gydymas rekomenduojamas kai naviko ląstelės pasiekia už gleivinės esančius stemplės sienelės sluoksnius. Tokiais atvejais dažnai prieš operaciją yra skiriamas chemospindulinis gydymas. Priklausomai nuo naviko padėties stemplėje šalinama dalis (stemplės rezekcija) arba visa stemplė (ezofagektomija). Pašalinta stemplės dalis dažniausiai pakeičiama iš savo skrandžio suformuotu stiebeliu, kuris jungiamas su likusia stemplės dalimi krūtinėje (kai atliekama stemplės rezekcija) arba kakle (kai atliekama ezofagektomija). Operacijos metu stemplė pašalinama su joje esančiu augliu ir šalia stemplės esančiais limfmazgiais.
Pastaraisiais metais šios operacijos atliekamos mažais pjūviais pilve ir krūtinėje (minimaliai invazyvi stemplės rezekcija arba ezofagektomija). Minimaliai invazyvios operacijos privalumai:
- mažiau netenkama kraujo operacijos metu;
- rečiau randasi pooperacinės komplikacijos ypač plaučių bei širdies ritmo sutrikimai;
- mažesnis pooperacinis mirštamumas;
- greitesnis pooperacinis atsistatymas ir geresnė gyvenimo kokybė.
Trūkumai:
- reikia daugiau ilgalaikių stebėjimų siekiant patvirtinti, kad minimaliai invazyvių operacijų radikalumas nesiskiria nuo atvirų.
Domitės šia operacija? Užpildykite formą puslapio apačioje